Taşkınlar Doğal Depo - Hafriyat - Tünel İnşaatı

Depo Yapımı

Depo Yapımı

Depo Yapımı


Ürünlerin depolanması için kullanılan zeminin altına kazılan basit çukurlar en basit depolama türüdür. Basit depolar; Toprak altında, üstünde ve kısmen toprakta yapılabilir. Ürünler ayrıca tarım işletmelerinde binaların bodrum katlarında veya mahzenlerinde de depolanabilir. Havalandırma için duvarda ve zeminde havalandırma kanalları oluşturularak bodrum kat ürüne uygun bir depo haline getirilebilir. Depolama sıcaklığı kontrol edilemediği için 20'den fazla kayıp meydana gelir. Kilerler temiz, havalandırmalı, serin olmalı ve dışarıdan ışığa maruz kalmamalıdır.

Toprak yüzeyine yapılan basit depoların dışında Nevşehir bölgesindeki doğal rezervuarlar yeraltındadır. Depolama süresi, sıcaklık kontrollü mekanik soğutmalı depolamaya göre daha kısadır.

Teknik olarak soğutulan depoların kurulum ve işletme maliyetleri yüksek olmasına rağmen basit depolarda bu maliyetler çok düşüktür. Nitekim basit depolarda yalıtım ve soğutma ekipmanlarının maliyeti yoktur.

Basit depolarda işletme maliyetleri soğuk hava depolarına göre daha az olduğu için depolanan ürünlerin birim maliyeti soğuk hava depolarına göre daha düşüktür.

Bu sayfayı paylaş :