Taşkınlar Doğal Depo - Hafriyat - Tünel İnşaatı

Doğal Depo

Doğal Depo

Doğal Depo


Depolama yapıları; Yetiştirme sezonu dışında üründen faydalanmak, üreticinin piyasa fiyatlarını takip ederek uygun zamanlarda ürünü piyasaya sürmek, tüketicinin uzun süre piyasada daha kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler bulması, dengeli Üretim ve pazarlama çalışmalarının yıl boyunca dağıtımı, daha uzun ve daha ekonomik çalışma imkanı sağlar.

Bu çalışmada; Nevşehir bölgesinde tarımsal ürünlerin depolanmasında kullanılan volkanik tüf kaya depolama sistemi hakkında bilgi verildi. Bölgede tüf kayalara oyulmuş depolarda, sebze ve meyvelerin sadece deponun soğuk havası kullanılarak enerji tüketimi olmadan depolanması büyük bir maliyet avantajı sağlıyor. Bacasız fabrikalar olan bu depolar, ülke ve bölge ekonomisine büyük katkı sağlamakta ve önemli istihdam olanakları sağlamaktadır.

Depolama, ürünün düşük sıcaklık ve nem oranı yüksek ortamlarda, daha sonra pazarlanmak üzere kalitesini koruyacak koşullarda belli bir süre bekletilmesi, ürünün sonraki aylarda kalitesini kaybetmeden tüketilmesine imkan veren süreç olarak tanımlanabilir. Mümkün olduğu ölçüde bu sezon.

Depolamanın amacı; kötü hava koşullarının etkisi, böcek ve mikroorganizmaların zararlı faaliyetleri, su kaybına bağlı olarak solma ve küçülme, deriden mamul ürünlerin olgunlaşmasını yavaşlatması ve tazeliğini koruması gibi istenmeyen durumları önlemektir.

Bu sayfayı paylaş :