Taşkınlar Doğal Depo - Hafriyat - Tünel İnşaatı

Narenciye Depo

Narenciye Depo

Narenciye Depo


Ürünlerin en uygun zamanda soyulması ve post-skin teknolojisinin gerektiği gibi uygulanmaması ile depolama sırasında çürüme, bozulma ve fizyolojik bozukluklar meydana gelir ve kayıplar yüksek değerlere ulaşarak ülke ekonomisini olumsuz etkiler. Ürünleri uygun deri devrelerde toplayarak ve uygun koşullarda depolayarak bu kayıpları en aza indirmek mümkündür.

Elma saklama özellikleri açısından en uzun saklanabilir ürünlerden biri, Türkiye'de yaygın olarak yetiştirilmesine rağmen ticari olarak henüz istenilen noktaya ulaştı. Elma üretim faaliyetlerinin yoğun olduğu illerde de buna paralel olarak depolama faaliyetlerinin artması dikkat çekicidir.

Ayrıca bu illerden toplanan elmaların bir kısmı İstanbul ve İzmir gibi pazar potansiyeli yüksek merkezlere getirilerek burada depolanmakta ve zamanı geldiğinde pazarlanmaktadır. Pazarlama imkanlarının yüksek olduğu bu merkezlerde depo sayısı da artmıştır. Ülkemizde en çok depolanan ürünler vişne, elma, ayva, kiraz, kivi, soğan, üzüm, nar, armut, portakal, limon, kayısı, erik, greyfurt, patates, şeftali, domates, avokadodur. Bu ürünlerin depolandığı depolar, ağırlıklı olarak bu ürünlerin yetiştirildiği ortamlarda yoğunlaşmaktadır.

Bu sayfayı paylaş :