Taşkınlar Doğal Depo - Hafriyat - Tünel İnşaatı

Patates Depoları

Patates Depoları

Patates Depoları


Hasattan sonra ürün, bir dizi olgunlaşma ve yaşlanma olayının başladığı aktif metabolizmaya sahiptir. Her olay için optimum dereceler ve bu olayların toplamı olarak olgunlaşma varsayılır. Bu derecenin üzerinde, olgunlaşmada anormallikler ve aşağıda yavaşlama var. Düşük sıcaklık nefes almayı yavaşlatır. Örneğin sıcaklıkta 10°C'lik bir düşüşle solunum hızında %50-%66 arası bir azalma gözlenir.

Genelde düşük sıcaklık, olgunlaşmayı hızlandıran ve yaşam süresini kısaltan koşullar fizyolojik bozulmayı artırdığından etkili koruma sağlar. Yüksek sıcaklık, olgunlaşma metabolizmasını bozar ve yüksek sıcaklık hasarları oluşturur. Ürünlerin solunumu, aromatik maddelerin salgılanması, ürünün bileşimi, tadı ve aroması bozulur, kalitesi düşer. Bu nedenle olgunlaşma ve olgunlaşma en uygun sıcaklıklarda yapılmalıdır.

Tarımsal ürünlerin depolanmasında en önemli faktörlerden biri su kaybının önlenmesidir ve bu ürünlere soğutmanın yanı sıra yüksek bağıl nem uygulanmalıdır. Yetersiz nem oranına sahip kuru bir depoda soğutma, su kaybına, ürün miktarının azalmasına, bozulmasına, kırışmasına ve kararmasına neden olur. Nemli ortamlar ürün tadında değişikliklere ve mantar hastalıklarına neden olur.

Bu sayfayı paylaş :