Taşkınlar Doğal Depo - Hafriyat - Tünel İnşaatı

Taşkınlar Depo

Taşkınlar Depo

Taşkınlar Depo


Bölge, Nevşehir ve çevresinde jeolojik yapıda farklı sertlikteki tüflerin oyulmasıyla oluşan soğuk hava deposu, ürünlerin temizlenmesi ve taşınması, konut gibi seçeneklerle halkın ekonomik gücünü artırarak yeni iş alanları yaratmaktadır. 2 bine ulaşan soğuk hava depolarının sayısı, tamamı merkez ilçede olmak üzere Kavak, Nar ve Ortahisar'da yoğunlaşmıştır.

Depolar bu iş için tasarlanmış makinelerle oyulmaktadır. Bu araçlar, paletli iş makinelerinin dönüşümü ve bu amaçla geliştirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Şanzıman parçaları Ankara'dan getirilmekte olup, yurt dışından getirilen araçların diğer parçaları ve tasarımları Nevşehir'de yapılmaktadır. Bu makinelerin ortalama maliyeti 200 bin TL civarındadır. 380 voltluk endüstriyel elektrikli makinelerin matkabı ile oyulan alandan çıkan toprak, alt kısımdaki kayış ile aracın arkasına yaklaştırılan traktörlere aktarılır. Bu toprak, traktör ile ambar koridorundan çıkarılır ve mevcut boş alanlara dökülür.

Bölgede oyulmuş depoların hacmi 5 bin ile 25 bin metreküp arasında değişiyor. Bir deponun yıkama süresi hacmine göre değişmekle birlikte ortalama 2 ay sürmektedir. Gravür işleminin depo sahiplerine maliyeti metreküp başına 12 Türk Lirasına ulaşıyor. Depo hacmine göre toplam maliyet değişmektedir. Depo kazı sürecinde her depoda 1'i operatör olmak üzere 3 kişi çalışmalara devam ediyor. 5 firma bölgede depo kazma hizmeti vermektedir.

Bu sayfayı paylaş :