Taşkınlar Doğal Depo - Hafriyat - Tünel İnşaatı

Depo Kazı

Depo Kazı

Depo Kazı


Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca "Tarım Amaçlı Bina", Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "Turizm Amaçlı Tesis" olarak kabul edilebilecek bu yapılar; Önemli istihdam yaratımı ve katma değeri ile bölgemizin kamu yararına “Bacasız Fabrikalar” niteliği taşıdıkları, bölge ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığı açıktır.

Örneğin sadece bölgede depolanan patatesler 1.000.000 tondur ve 80.000.000 ton limon yaklaşık 4.500.000 kutu olup limon, kendine özgü rengini ve tadını ancak sabit nem dengesi ile doğal ortamda alabilmektedir. Üretim aşamasında 2.000.000 ton 5.000.000 ton patates anlık olarak üretilmekte olup Türkiye'de tüketilmekte olup, 3.000.000 tonluk kalan rezervleri Türkiye 13 bölgemize yeraltı tankı ile 13 bölgemize gönderilmektedir.

Söz konusu kaya oymalı tarım depoları harici iklimlendirme gerektirmediğinden enerji maliyeti sıfıra yakın, aynı büyüklükteki yer üstü soğuk hava depolarının 13'ü inşaat maliyeti açısından üstünlüğü sayesinde maliyet seviyelerinde ve kayanın sabit nem dengesi gibi doğal özellikleri, depolanan ürünün doğal yapısını korur, Enerji tüketimi yer üstü soğuk depolara göre 110 civarındadır vb. Özellikleri nedeniyle yatırımcılar için kaçınılmaz bir tercihtir. Belirtilen sayılar ve genel özellikler açısından; bölgedeki yer altı depolama gerçeği; Önümüzdeki dönemde yoğun taleplerle artış trendine girecektir.

Bu sayfayı paylaş :